wtorek, 4 października 2016

Nastolatek nie słucha?- czyli jak rozmawiać z dzieckiem

Dziecko dojrzewa pomiędzy jedenastym , a dziewiętnastym rokiem życia, ciało dziecka zmienia wygląd od zewnątrz ale także w środku zachodzą ogromne zmiany. Dzieckiem targają emocje, patrzy krytycznie na świat i całe swoje otoczenie, nie słucharodziców, tupie nogą i rzuca rzeczami, "gada" coś pod nosem złorzecząc na rodziców , czy swoje rodzeństwo.

Jeśli masz w domu nastolatka, który nigdy nie słucha tego co do niego mówisz, nie zawsze jest to jego wina, może to ty popełniasz błąd i źle podchodzisz do rozmowy.
Jako osoby dorosłe mamy zawsze rację , chociaż niekoniecznie , jednak sprawdź czy nie popełniasz błędów jako rodzic nastolatka .
     Lepszy kontakt z nastolatkiem jest możliwy.
  1. Sprawdź czy podczas rozmowy Wasze oczy patrzą na siebie , nie mówimy do ściany.
  2. Nie rozmawiaj z dzieckiem z wyższego poziomu,niech nie czuje się gorsze,najlepiej usiądź obok niego tak by wyrównać szanse . Tu nie ma pokazu siły,tu ma pojawić się pełne zrozumienie.
  3. Pamiętaj , że krzykiem nic nie zdziałasz, a tylko pogorszysz relacje między Wami. Rozmawiaj z nim spokojnie i zrozumiale.
  4.  Nie pouczaj, daje to efekt odwrotny
  5. Słuchaj co ma do powiedzenia, nie przerywaj
  6. Staraj się poznać swoje dziecko na nowo, zapytaj o nowych przyjaciół , o nowe zainteresowania
  7. Nie krytykuj
  8. Nie bądź wyrocznią, nie mów że nic dobrego z niego nie wyrośnie.
  9. Wspieraj swoje dziecko, teraz nie chce z tobą rozmawiać ale przyjdzie do ciebie jak będzie gotowe na rozmowę, musi wiedzieć że zawsze go wysłuchasz

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.