Kwiaty forsycji - przepisy na zdrowie

Forsycja to krzew o niewielkich żółtych kwiatach,

rosną w parkach i na działkach, na początku kwitną kwiaty, a później pojawiają się zielone listki, to ostatnie chwile by przygotować słoiki pełne zdrowia.
Forsycja działa przeciwalergiczne i przeciwzapalnie, hamując działanie wolnych rodników, opóźniają starzenie się organizmu i chronią przed nowotworami.


Wodno-alkoholowe wyciągi z kwiatów forsycji obniżają poziom glukozy we krwi, działają uspokajająco, rozkurczowo, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie.

Forsycja jest bogata w rutynę, znaną jako witaminę C, działa antywirusowo, zawiera prawie 1% związku chroniącego przed przeziębieniem.

Herbatka z forsycji

4 gałązki z kwiatami przecinamy na mniejsze kawałki i gotujemy w wodzie ok. 5 min. Odcedzamy i pijemy małymi porcjami w ciągu dnia. Herbata ma działanie odciążające wątrobę, działa przeciwmiażdżycowo, moczopędnie, rozkurczowo i uspokajająco.

Napar z forsycji

 10-15g kwiatów forsycji zwilżamy spirytusem, zalewamy 2 szklankami wrzątku i odstawiamy na 40 minut (pod przykryciem). Przecedzamy i pijemy w ciągu całego dnia porcjami

 

Nalewka z forsycji

Włóż do litrowego słoika 100g kwiatów, zalej je ilością 0,5l wódki. Odstawiamy na 2 tygodnie.
Co 2-3 dni wstrząsamy naczyniem, odcedzamy.
Leczniczo pijemy 2-3 razy dziennie po 10ml.


Syrop z forsycji z miodem i cytryną

 Kwiaty wsypać do litrowego słoika, skropić alkoholem 40 - 60 % , sokiem z cytryny, zalać miodem, ok 100ml . Odstaw na 30 minut , po upływie czasu trzeba wstrząsnąć słoikiem i można dodać kolejną porcję kwiatów. Odstawiamy na kilka dni. Dolewamy do herbaty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz