9 przykazań - czyli jak rozmawiać z dzieckiem

Dziecko dojrzewa pomiędzy jedenastym , a dziewiętnastym rokiem życia, ciało dziecka zmienia wygląd od zewnątrz ale także w środku zachodzą ogromne zmiany. 

 

Dzieckiem targają emocje, patrzy krytycznie na świat i całe swoje otoczenie, nie słucha rodziców, tupie nogą i rzuca rzeczami, "gada" coś pod nosem złorzecząc na rodziców , czy swoje rodzeństwo.

Jeśli masz w domu nastolatka, który nigdy nie słucha tego co do niego mówisz, nie zawsze jest to jego wina, może to ty popełniasz błąd i źle podchodzisz do rozmowy.
Jako osoby dorosłe mamy zawsze rację , chociaż niekoniecznie , jednak sprawdź czy nie popełniasz błędów jako rodzic nastolatka .

     Lepszy kontakt z nastolatkiem jest możliwy.

  1. Sprawdź czy podczas rozmowy Wasze oczy patrzą na siebie, nie mówimy do ściany.
  2. Nie rozmawiaj z dzieckiem z wyższego poziomu,niech nie czuje się gorsze,najlepiej usiądź obok niego tak by wyrównać szanse. Tu nie ma pokazu siły, tu ma pojawić się pełne zrozumienie.
  3. Pamiętaj, że krzykiem nic nie zdziałasz, a tylko pogorszysz relacje między Wami. Rozmawiaj z nim spokojnie i zrozumiale.
  4.  Nie pouczaj, daje to efekt odwrotny
  5. Słuchaj co ma do powiedzenia, nie przerywaj
  6. Staraj się poznać swoje dziecko na nowo, zapytaj o nowych przyjaciół , o nowe zainteresowania
  7. Nie krytykuj
  8. Nie bądź wyrocznią, nie mów że nic dobrego z niego nie wyrośnie.
  9. Wspieraj swoje dziecko, teraz nie chce z tobą rozmawiać ale przyjdzie do ciebie jak będzie gotowe na rozmowę, musi wiedzieć że zawsze go wysłuchasz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz