Wszystko co musisisz wiedzieć o soczewkach kontaktowych

 Jakie wybrać soczewki? Jak  je pielęgnować? Mój osobisty poradnik.


Niedawno na moim instagramie umieściłam zdjęcie swoich nowych soczewek kontaktowych i dostałam od Was dużo wiadomości, nie spodziewałam się tylu pytań, ciężko jest wszystkim odpowiedzieć na pytania, więc postanowiłam napisać ten wpis.Dlaczego wybrałam soczewki?

Soczewki kontaktowe noszę od dziesięciu lat, wcześniej nosiłam codziennie okulary korekcyjne, mój wzrok pogorszył się w ciągu kilku lat, przez pracę przy komputerze i wiek.
Moje szkła okularowe były dosyć ciężkie i grube, urodziłam drugą córkę i znów mój wzrok się osłabił. Nie chciałam nosić tak grubych szkieł na swoim nosie, okulary zsuwały się i spadały, w wyniku czego, ciągle były uszkodzone.

Długo zastanawiałam się nad marką soczewek, nie wiedziałam jakie powinnam dobrać, jak je mam pielęgnować, w końcu postanowiłam poprosić o pomoc specjalistę.
Wybrałam się do salonu, gdzie dobrali mi odpowiednie parametry soczewek, soczewki oraz płyn do pielęgnacji soczewek.

Jeśli zamierzasz kupić swoje pierwsze soczewki bez wizyty u lekarza, to stanowczo odradzam. Na recepcie od okularów mam zupełnie inne parametry, niż na recepcie od soczewek kontaktowych, różnica jest niewielka ale lepiej nie narażać swojego wzroku, przy okazji dowiesz się jak je zakładać, jak je zdejmować oraz o odpowiedniej pielęgnacji.


Do wyboru jest dużo soczewek korekcyjnych, są soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kolorowe zmieniające tęczówkę, kwartalne i roczne. Ja wybrałam soczewki miesięczne, po trzydziestu dniach używania soczewek lub po odczuciu, że wzrok jest dużo słabszy, wyrzucam je do kosza i wymieniam na nowe.

Jak ważna jest pielęgnacja soczewek, przekonałam się nie raz. Przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek trzeba mieć zawsze czyste ręce, ważne by nie było na nich nawet jednej kropli wody, ponieważ można tym uszkodzić i zanieczyścić soczewkę, co może doprowadzić do uszkodzenia lub zakażenia oka.

Zawsze przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek używam świeżego płynu do soczewek kontaktowych, którym także wieczorem po zdjęciu soczewek myję i dezynfekuję, ponieważ na ich powierzchni gromadzą się różne zanieczyszczenia.

Pielęgnacja jest naprawdę prosta, napiszę ci ją w trzech krokach:


1. Umyj ręce i wytrzyj do sucha, palce zamocz w płynie do soczewek i zdejmij soczewkę
2. Połóż soczewkę na dłoni, wlej kilka kropel płynu do soczewek i pocieraj z każdej strony przez chwilę. Spłucz płynem z butelki.
3. Do pojemnika dla soczewek wlej płyn i włóż soczewkę, soczewka musi być przykryta płynem, zakręć.

Wieczorem po ciężkim dniu pracy przy komputerze, czuję efekt wysuszonych oczu, dlatego od czasu do czasu w ciągu dnia używam również kropli do oczu, które je nawilżają i zapewniają ulgę od uczucia suchości i zmęczenia oczu. Krople używam bez zdejmowania soczewek.

Przez dziesięć lat używam soczewek dla mnie to był najlepszy wybór.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz