Jak zrobić gluta - różne przepisy

Jak zrobić w domu gluta? To proste z Fabryką Glutów.

Od dawna Julia marudzi o zrobienie nowych, kolejnych domowych eksperymentów. Glutek w szkole jest ulubionym przerywnikiem od lekcji, niektóre dzieciaki sprzedają w pudełeczkach po 5 zł za sztukę. Obiecałam jej, że w wakacje zajmiemy się glutami na poważnie.
Szukałam najlepszego pomysłu na glutka, próbowałyśmy zrobić same z różnych przepisów i dodatków: lakieru do paznokci, z pianki do golenia i odżywki do włosów, w internecie jest tych przepisów naprawdę bardzo dużo, więc jeśli masz ochotę eksperymentować możesz je zrobić wszystkie. Ja jako mama nie chciałam, aż tak bardzo doświadczać tego w domu, przecież gluty są obrzydliwe. Zrozumie mnie większość mam, przynajmniej mam taką cichą nadzieję.

Z ogromną pomocą na matczyną niemoc, na najlepsze przepisy  przyszła Fabryka Glutów - Lisciani od Dante, do kupienia tutaj.


W pudełku znajdziecie świetnie napisany Poradnik z instrukcjami, niezbędne odczynniki: skrobia kukurydziana, alginian sodu, chlorek wapnia, guma guar, okulary ochronne, rękawiczki, miarki, pipety, słoiczek.


 

Gotowi na obrzydliwe eksperymenty?

 

Plastyczny glut

Zobaczcie jak poszło Julii w zrobieniu Obrzydliwej Plasteliny, dla mnie jako mamy to najlepsza i pachnąca propozycja gluta.

Użyłyśmy skrobi kukurydzianej i balsamu do włosów.
5 łyżeczek skrobi kukurydzianej i dwie łyżeczki balsamu, wszystko razem dokładnie wymieszać i wyrobić masę palcami. Możecie dodać kulki, brokat i barwnik lub trochę farby plakatowej.
Skrobię kupisz w sklepie, opakowanie to koszt ok. 7 zł.Ciągnący glut

Kolejnym doświadczeniem była Ciągnąca się Pasta, która w sumie została niedokończona, dlatego że była nie miła w dotyku.

Julia użyła Gumy Guar, barwnika spożywczego i wody. Substancja zmienia się w żelową masę, łatwo ja wyjąć z pojemniczka, masa po wyjęciu przykleja się do rąk i rękawiczek, w dotyku jest bardzo śliska, można śmiało powiedzieć, że przecieka przez palce.Kolejne dni zabawy za nami, która sprawia wiele radości mojej córce, a mi troszkę więcej sprzątania. Dzisiaj użyjemy innych substancji, na które trzeba bardzo uważać, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Należy pamiętać o założeniu rękawiczek i ochronnych okularów. Fajnie będzie jeśli, któryś z rodziców może być przy doświadczeniach i nadzorować eksperymenty.

Lepka przezroczysta żelatyna

 Do doświadczenia użyłyśmy 20 ml alginianu sodu i trzy pipety chlorku wapnia. Utworzyła się żelowa bańka, po wyjęciu z miski mamy prześwitującego glutka. 

Doświadczenie rozbij bańkę

Żelowa bańka, podzielona na dwie części i rzucona do miski, robi się płaska i mokra.Doświadczenie żelowe kuleczki

Do miski dodałyśmy 20 ml alginianu sodu, do probówki dodałyśmy barwnika, i wypełniłyśmy ją chlorkiem wapnia. Pipetą nabrałyśmy kolorowy roztwór i dodawałyśmy po kropelce do miseczki, po kilku minutach powstały pomarańczowe kuleczki.


Ślina potwora

Do tego doświadczenia użyłyśmy 20 ml alginianu sodu, 10 ml chlorku wapnia i 10 ml mleka. Zobaczcie na zdjęciach co nam wyszło.
Eksperymenty zakończone wielkim sukcesem i odkryciem przepisu na najlepszego dla nas glutka, teraz wiem co nam potrzebne by ucieszyć dzieciaki, a najbardziej Julkę.

Dla nas najlepszym przepisem okazała się plastyczna obrzydliwa plastelina, która dzięki odżywce do włosów całkiem ładnie pachnie.

Zestaw do robienia różnych glutów, polecam każdej mamie kreatywnego dziecka, która nie wie o co chodzi z tymi glutami, podobnie jak ja. Fabryka glutów to świetna zabawka przeznaczona dla dzieci, które skończyły 8 lat.Dante Dystrybutor Zabawek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz