Książki na wakacje dla dziesięciolatków

Książki idealne na wakacyjną nudę i niepogodę.


Julia wybrała dla Was kilka książek, w których prawie nie ma ilustracji, książek których się nie ogląda, a czyta z przyjemnością.
O czym są?
O dzieciach w jej wieku, które są ciekawe świata, o rodzinie, która wspiera cię na każdym kroku i broni przed złym światem. Czasem są wzruszające, magiczne ale też niezwykłe. Opowiadają różne ciekawe historie, o miłości, poznawaniu siebie, o spełnianiu swoich marzeń, dążeniu do celu i podążaniu za nową przygodą.
Wszystkie już dawno skończyła czytać, teraz poleca je dzieciom, które już samodzielnie czytają.Miasteczko Perfect - Helena Duggan

Główną bohaterką książki jest Violet, która przeprowadziła się do miasteczka z rodzicami, nie podoba jej się to miejsce, żeby nie oślepnąć każdy mieszkaniec musi nosić różowe okulary, wszyscy są tu bardzo grzeczni, perfekcyjni i porządni.

Dziewczynka słyszy tajemnicze głosy, mama bardzo dziwnie się zachowuje, a tata gdzieś ginie, dziewczynka zauważa, że dzieje się coś niedobrego, w szkole dzieci zachowują się bardzo dziwnie, nikt nie jest sobą.

Poznaje chłopca, który pokaże jej inną stronę miasta.
Dziesięcioletnia Violet walczy ze złem, ma  ogromną odwagę i czasem podejmuje trudne decyzje by uratować swoją rodzinę i mieszkańców miasteczka.

To książka, przy której nie będziesz się nudzić, czterysta stron magicznej historii o wyjątkowej dziewczynce.

Wydawnictwo Zielona Sowa

Mirabelka - Cezary Harasimowicz 

  Mirabelka to bardzo wzruszająca książka, o owocowym drzewie, które rosło kiedyś w Warszawie, jest wyjątkowe ponieważ widzi, słyszy i czuje, ma zdolność rozmawiania z małymi dziećmi. Rośnie razem z Dorką, którą zna od dziecka, widzi jej pierwszą miłość,  doczekała się nawet wesela. 
Drzewo opowiada historie mieszkańców Muranowa, którzy mieszkali przed wojną w kamienicach na żydowskim osiedlu. Mirabelka wciąż rosła, patrząc na wszystkie nieszczęścia, które działy się  w najgorszym okresie, jaki widziała, podczas wojny. 

 Mirabelka nie rozumiała zachowania ludzi, widziała naprawdę wiele złych rzeczy, dzielnica została oddzielona murem, drzewko dawało gorzkie owoce.  
 Po wojnie widziała jak Polska narodziła się na nowo, ludzie odbudowali miasto, cegła po cegle.
 
Mirabelka przeżyła wojnę, odbudowę Muranowa, a w naszych czasach drzewo zostało ścięte, na jego miejscu został wybudowany apartamentowiec.

Na szczęście mieszkanka Nalewek zabrała za ocean pestkę i z niej wyrosła nowa mirabelka, która niedługo wróci do Warszawy na Muranów, by móc rozmawiać z kolejnymi dziećmi i opowiadać nowe historie.
Wydawnictwo Zielona Sowa

 

 Wojna z dziadkiem - Robert Kimmel Smith

 Opowieść o chłopcu, który toczył wojnę ze swoim dziadkiem, o pokój.

Kiedy zmarła babcia, dziadek podupadł na zdrowiu, sprzedał swój dom na Florydzie i zamieszkał ze swoją rodziną. Chłopiec musiał oddać swój cudowny pokój, w którym mieszkał od urodzenia, czyli przez dziesięć lat. To jest miejsce, w którym niczego się nie boi, i nie zamierza oddawać tego miejsca nikomu.
Chłopiec bardzo lubił swoich dziadków, zawsze się z nim bawili i akceptowali jego zachowanie. Kiedy umarła babcia, dziadek żył strasznie samotnie i smutnie, nie było w nim żadnej iskry życia, kiedy wprowadza się do ich domu, chłopiec zauważa, że w dziadku została ogromna pustka po babci.
Nowy pokój jest straszny, Peter za namową kolegów pisze wojenny list do dziadka, chce odzyskać swój pokój. 
Jedno jest pewne, chłopiec bardzo kocha dziadka, dzięki tej wojnie rozruszał go porządnie, dziadek odzyskał siły fizyczne i psychiczne ale czy odzyskał swój pokój musicie przeczytać sami.Wydawnictwo DwukropekNa roześmianym niebie - Michelle Cuevas

Nashville ma dziesięć lat, wykluł się z jajka, nie jest podobny do człowieka, ma dziobek i ślad skrzydeł, jest inny niż wszystkie dzieci.
Jego tata znalazł go na chodniku, w popękanej skorupce jajka. W jajku żyło stworzonko, które nie było podobne do ptaka, mężczyzna zaniósł je swojej żonie,  ona widziała w stworzonku swoje dziecko. I tak chłopiec dostał mamę i tatę. Dorastał w kochającym domu ale jego marzeniem było dołączyć do ptaków latających po niebie.

Ta powieść jest magiczna i wzruszająca, opowiada o problemach dzieci, które dorastają są inne, muszą zaakceptować siebie, chociaż ciężko im odnaleźć się w towarzystwie innych dzieci, które często wytykają ich palcami.
W książce wszystko staje się możliwe, dzięki odwadze i dążeniu do spełnienia marzeń.


Wydawnictwo Nasza Księgarnia


Kłopoty w szkole - Chris Higgins


Kiedy Julka skończyła osiem lat, przeprowadziliśmy się i musiała zmienić szkołę, nowe złośliwe koleżanki bardzo jej dokuczały, skarżyła się po powrocie ze szkoły każdego dnia. Kiedy poznały ją bliżej, polubiły się bardzo, może dlatego wybrała tą książkę,i poleca ją jako lekturę na wakacje.

 Ośmioletnia Bella rozpoczyna po wakacjach naukę w nowej szkole, na szczęście w szkole jest także jej przyjaciółka, tylko dziewczynka nie zdaje sobie sprawy z tego ,że gdzie pojawia się właśnie Marta, pojawiają się również kłopoty.

 Dziewczynka musi poznać nowe szkolne zasady jakie tu obowiązują, i musi radzić sobie w trudnych sytuacjach, nie tylko w szkole.
Książka z dużą czcionką, idealna na pierwsze samodzielne czytanie.


Wydawnictwo Wilga


Klucz do zagadki. Na tropie Czarnego Klejnotu - Aniela Cholewińska-Szkolik

Seria kryminalna dla dzieci, o szkolnych intrygach, poszukiwaniu skarbów i przyjaźni.
Uczniowie czwartych klas jadą na szkolną wycieczkę do Starych Ruin, chłopcy znaleźli na stronie internetowej ciekawą legendę o Baronie van Borgu. Kamil z Rafałem próbują rozwiązać zagadkę ukrytego skarbu. Szukają informacji o losach Barona na własną rękę, dowiadują się że kamień przynosił nieszczęście. Czy uda im się odnaleźć naszyjnik z Okiem Diablicy?Wydawnictwo Zielona Sowa


Smok z czekoladowym sercem - Stephanie Burgis

Magiczna opowieść o Aventurinie, która mieszka ze swoją rodziną w górach, jest młodą smoczycą i strasznie nudzi się  w jaskini, nie lubi czytać książek, lubi klejnoty i marzy by udowodnić swojej rodzinie, że jest na tyle duża, mądra i zaradna, że będzie potrafiła zapolować na swoje jedzenie. Jej smocza rodzina przypomina zwykłe rodziny, dzieci się sprzeczają, starsze są mądrzejsze i chcą się uczyć, siostra Aventurine zna wiele języków, brat Jasper chce zostać filozofem, a ona jest inna, zbyt leniwa na naukę.

Postanowiła opuścić rodzinę i udowodnić, że sama potrafi sobie poradzić, ruszyła do świata ludzi, gdy już miała zapolować na człowieka, poczuła zapach czekolady, po wypiciu pysznego napoju mag kulinarny zamienia ją w dziewczynkę, która ma dwanaście lat, dostaje radę od maga by zeszła do miasta, znalazła pracę i nauczyła się czegoś od ludzi.
Dziewczynka dostaje pracę w Czekoladowym Sercu, zamierza zostać czeladnikiem, uczy się jak robić najlepszą czekoladę na świecie od samej mistrzyni.
Historia nastolatki, która zbuntowana ucieka z własnego domu i rzuca się po przygodę, za sprawą cudownego napoju, poznaje nowych przyjaciół, ludzi, dąży do osiągnięcia swoich celów, chociaż w sercu na zawsze pozostaje smokiem.
Wydawnictwo Nasza KsięgarniaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz