Mikroświat w zasięgu nosa.Doświadczenia i eksperymenty dla dzieci. Od małego zadaje miliony pytań, na które czasem nie znam odpowiedzi. 

 
Zabawy lalkami nie dla niej, gdzie tam nudne zabawy w dom i zmienianie pieluch, przecież widzi każdego dnia czym zajmuję się mama, a to dla niej nudne zajęcia.

Nuda.

Walczymy z nią i pobudzamy ciekawość jeszcze bardziej, pokazujemy to co ma obok swojego nosa, a do tej pory nawet nie zauważała. Razem z nią rosną kolejne pytania, pojawiają się w niespodziewanym momencie i  ciągle nas zaskakują.Nauka przez zabawę.

Doświadczenia z lekcji przyrody odrabia w domu bardzo chętnie, to jej ulubiony przedmiot oprócz plastyki, rośnie mi  mały naukowiec ciekawa świata i ciągle głodna wiedzy.

Ostatnio wpadłam na pomysł kupienia mikroskopu, by zaspokoić trochę pytań i pokazać ten świat, który jest mniejszy. Pomysł bardzo się spodobał, a w domu ruszyły pierwsze próby, odkrywałyśmy wspólnie mikroświat.
Pierwsza próbka  mojej krwi obejrzana przez całą rodzinę, potem przyszła kolej na inne doświadczenia, na cebulę, torf, kwiaty i liście.

Mikroskop jest łatwy w użyciu, ma trzy obiektywy: 100X-300X-600X , a do zestawu jest dołączona instrukcja, w której jest aż 50 doświadczeń o różnym stopniu trudności.


Tyle doświadczeń przed nami do zrobienia w jesienne wieczory, nie będzie już nudy, jest przecież tyle ciekawych rzeczy do zobaczenia.
Od dzisiejszego dnia obserwujemy komórki, bakterie, zarodniki. Zakładamy pierwszą hodowlę pleśni, chociaż kiedyś została założona w małej przegródce plecaka, gdzie zamieszkała zapomniana kanapka ze szkoły.


Cieszę się, że mam mądrą dziewczynkę w domu i jest chętna do nauki ale powinna znaleźć czas na zabawę. Jeśli tak ma od dzisiaj wyglądać zabawa, to czemu nie.
Niech patrzy, ogląda i poznaje ten nasz mikroświat dostępny tylko dla wybranych.

Doświadczenia, które możesz wykonać z dziećmi.

Obserwuj:
 - kropla krwi pod mikroskopem.
 - wydzielina z wewnętrznej strony policzka
 - komórka epidermy cebuli
 - cebula w wodzie destylowanej
 - cebula w wodzie słonej
- włoski na epidermie pokrzywy
 - jogurt -bakterie
- drożdże
- mchy
- grzyby
- pyłek
- włókna, włosy, sierść i pióra
- pyły, piaski

Założysz hodowle:
- pierwotniaków
- alg
- zawłotni
- pleśni


Eksperymenty, które zachwycą każde dziecko.

Mentosy i cola

Do butelki dodaj trzy, cztery miętowe mentosy, powstanie gejzer, który będzie trwał 2-3 sekundy, a w butelce zostanie niewiele. Koniecznie zrób to doświadczenie na podwórku.

Znikający atrament.


Naszykuj dwie szklanki, w jednej zimna woda, w drugiej zaś gorąca woda. Do każdej ze szklanek dodaj po 3 krople atramentu. W zimnej zabarwi się ciecz na niebiesko, w gorącej wodzie zniknie kolor atramentu. Do gorącej wody dodaj jeszcze kilka kropel atramentu. Dziwne ale nadal znika kolor. Dodaj teraz do gorącej wody octu. Pojawi się kolor niebieski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz