Panda i jej opowieści- Jon J Muth

John J Muth , amerykański pisarz i ilustrator,  jest autorem cenionych na całym świecie książek dla dzieci i komiksów.


ZEN - to japońskie słowo, które oznacza medytację. Mistrz przekazuje nauki Buddy swojemu uczniowi. Budda medytował siedząc bez ruchu, zachowując czujność i pozwalał na przepływ myśli, nie zatrzymując się na żadnej z nich.Zdumiewające opowieści Pandy


to krótkie medytacje ZEN - tematy do analizowania, narzędzia, które udoskonalą naszą zdolność do kierowania się intuicją. Nie mają celu, ale często mobilizują nas, byśmy jeszcze raz zastanowili się nad swoimi nawykami, pragnieniami, pomysłami i lękami.
W książce znajdziemy trzy opowieści. 
Pierwszą historię  "Wuj Ry i księżyc"  Tafla opowiada Addy, w której Wuj oddaje rabusiowi  jedyną rzecz, którą ma, swój ostatni płaszcz. 
Drugą historia " Szczęście wieśniaka"  jest dla Michaela, opowiada o szczęściu i pechu, które są ze sobą połączone.
"Wielki ciężar" jest dla Karla, czyli jak zdjąć wielki ciężar z pleców. które nosimy w głowach i sercach każdego dnia, czasem je trzeba z siebie zrzucić.
Zdumiewające opowieści Pandy, to książka o  krótkich opowieściach bez morałów, miły i sympatyczny miś zabiera nas w świat mądrości i spokoju. Czasem trzeba na chwilę przystanąć i przemyśleć sobie wszystko by było nam lepiej, bysmy mogli poczuć radość z życia.

Książka ma piękne ilustracje, w których się zakochałam, malowane tuszem i akwarelą przez samego autora.Panda i Duchy

W tej książce znajdziemy jedną opowieść, nad którą też trzeba koniecznie się zatrzymać, zastanowić gdzie jest nasze JA.

Jest Haloween dzieci przebierają się w stroje i zbierają słodycze, ale nie o tym jest opowieść. Tafla zabiera ich po zabawie do domu opowiadacza, który wygląda tak jak ich przyjaciel panda, tam w blasku świec opowiedziana zostaje historia o dziewczynie o imieniu Senjo i jej przyjacielu, w którym była zakochana Ochu.
Choroba ojca zmusza ją do poślubienia innego mężczyzny, kiedy Ochu dowiaduje się o wszystkim, postanawia uciec, nie chce żyć w wiosce, gdzie mieszka jego ukochana z innym. Płynął w górę rzeki, tam spotkał swoją Senjo, uciekli razem, założyli rodzinę. Po latach powrócili do wioski zmierzyć się z tym co zrobili. 
Jak zakończy się  historia?

Na ostatniej stronie książki, znajdziemy słowo od autora.

„Chciałem przedstawić tę opowieść dzieciom, bo już na bardzo wczesnym etapie życia napotykamy pytania o dwoistość. Jest „ja”, gdy jestem z rodzicami, „ja”, gdy jestem z przyjaciółmi, i jeszcze jedno „ja”, gdy jestem z inną grupą kolegów. Jestem synem mojej mamy, gdy z nią jestem, ale czy nie jestem nim też wtedy, gdy jestem z przyjaciółmi? Czy zachowuję się inaczej? A co jeśli chcą, żebym zrobił coś, czego syn mojej mamy by nie zrobił? Czy jestem wtedy wobec kogoś nieuczciwy? Wobec siebie samego? Gdy nasze serce biegnie w dwóch kierunkach, to gdzie jesteśmy? Ten koan to bardzo stara chińska opowieść, ale to też historia, która codziennie rozgrywa się w naszym życiu.” 
2 komentarze:

  1. Piękna książka:) I niesamowite ilustracje:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I pełna zyciowych mądrości, które mogą nauczyć nasze dzieci ;)

      Usuń