Panda i mądrości zen - Jon J Muth

Panda i mądrości zen to najnowsza książka Jona J Mutha, tym razem nasz ulubiony miś zaprzyjaźnia się z Leo i Molly. Razem odkrywają, jak wiele można się nauczyć od innych w zupełnie nieoczekiwanych sytuacjach, opowieść o cierpliwości, umiejętności dzielenia się i dobroci.


Molly chce zostać baletnicą jak jej ciocia, uważa że jeśli będzie ćwiczyć przez cały dzień, będzie tak samo dobra jak ona, dlatego pierwszą historię - Smak miecza mistrza Banza, Tafla opowiada Molly, historia o młodym i niecierpliwym chłopcu o imieniu Dżiro.Dżiro chciałby nauczyć się walki mieczem, chciałby zostać mistrzem jak jego tata. Na naukę idzie do Mistrza Banzo, który nie zgadza aby nauka trwała w krótkim czasie, uważa że jeśli chłopiec będzie się spieszył to nie nauczy się niczego, musi doświadczyć wytrwałości, uporu, poświęcenia i ciężkiej pracy, niezbędnej do osiągnięcia mistrzostwa.


Kiedy Tafla kończy swoją opowieść, Molly już wie, że jeśli będzie cierpliwa i poświęci nauce baletu, tyle czasu ile będzie potrzeba, wtedy zostanie prawdziwą tancerką.
 

 Leo i Tafla, bawią się razem w gigantyczne roboty, w te dobre i złe, Tafla częstuje chłopca ciasteczkami ale wybiera dla niego tylko małe i popękane, dla siebie zostawia duże i najlepsze, chłopiec zauważą, że Panda jest samolubny, dla siebie wybiera to co najlepsze, najgorsze ciastka zostawia dla niego. Ludzie często tak postępują, bo myślą że będzie im lepiej. Leo postanawia, że tym razem w zabawie nie będzie złych robotów, będą tylko te dobre i może kogoś razem uratują.


Pewnego słonecznego dnia Tafla, Leo i Molly wybierają się na plażę, dziewczynka zauważa na plaży rozgwiazdy, było ich tak dużo, a niedługo przyjdzie odpływ, a one zostaną na słońcu i zginą. Dziewczynka wierzy, że potrafi uratować wszystkie, wrzuca je do morza, Leo i Panda pomagają jej do samego wieczora. 


Ta historia opowiada o tym jak powinniśmy zachować się wobec wielkich  przeciwności, jak ważna jest dobroć, współczucie i okazanie swojego serca, a razem z przyjaciółmi można dokonać wiele.
 
 
 
 
 Panda i mądrości zen - to książka o  krótkich opowieściach bez morałów, miły i sympatyczny miś zabiera nas w świat mądrości i spokoju. Czasem trzeba na chwilę przystanąć i przemyśleć sobie wszystko by było nam lepiej, byśmy mogli poczuć radość z życia.
Książka ma piękne ilustracje, malowane tuszem i akwarelą przez samego autora, wcześniejsze części znajdziecie tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz